W czasie wojen napoleońskich wymiana handlowa między Europą a Wielką Brytanią odparowała, powodując stopniowy upadek przemysłu tapetowego w Wielkiej Brytanii. Jednak pod koniec wojny w Europie pojawiło się ogromne zapotrzebowanie na towary brytyjskie, niedostępne w czasie wojen, w tym tanie, kolorowe tapety. Rozwój pras drukarskich napędzanych parą wodną w Wielkiej Brytanii w 1813 roku umożliwił producentom masową produkcję tapet, obniżając ich cenę i tym samym czyniąc je dostępnymi dla ludzi klasy robotniczej.

Fototapety do salonu obok innych firm

Wśród firm założonych we Francji w XIX wieku:

  • Desfossé & Karth.
  • W Stanach Zjednoczonych:
  • John Bellrose, Blanchard & Curry,
  • Howell Brothers, Longstreth & Sons,
  • Isaac Pugh w Filadelfii;
  • Bigelow, Hayden & Co. w Massachusetts;
  • Christy & Constant, A. Harwood, R. Prince w Nowym Jorku.

Tapety cieszyły się w XIX wieku dużą popularnością, postrzegane jako tani i bardzo skuteczny sposób rozjaśniania ciasnych i ciemnych pomieszczeń w pomieszczeniach klasy robotniczej. Stało się to niemal normą w większości obszarów domów klasy średniej, ale pozostało stosunkowo rzadko stosowane w budynkach użyteczności publicznej i biurach, przy czym zazwyczaj unika się wzorców w takich miejscach. W drugiej połowie stulecia Lincrusta i Anaglypta, nie tylko tapety, stały się popularną konkurencją, zwłaszcza pod szyną dado. Można je było malować i prać, były znacznie twardsze, ale też droższe. Natomiast o fototapetach do salonu więcej na: https://az360.pl/fototapety-do-salonu-aranzacja-eleganckiego-wnetrza/.

Fototapety do salonu – aranżacja eleganckiego wnętrza

Do firm produkujących tapety, założonych w Anglii w XIX wieku, należeli Jeffrey & Co.; Shand Kydd Ltd.; Lightbown, Aspinall & Co.; John Line & Sons; Potter & Co.; Arthur Sanderson & Sons; Townshend & Parker. Designerzy, w tym Owen Jones, William Morris i Charles. W szczególności w produkcji pozostaje wiele dziewiętnastowiecznych projektów Morris & Co i innych projektantów rzemiosła artystycznego.

Fototapety do salonu XX i XXI wiek

Na początku XX wieku tapety stały się jednym z najpopularniejszych artykułów gospodarstwa domowego na Zachodzie. Wśród producentów w USA były również firmy Sears; projektanci Andy Warhol. Tapety modne są od ok. 1930 r., ale ogólny trend polega na tym, że okleiny ścienne wzorzyste w formie tapet tracą grunt pod gładkie malowane ściany.

Na początku XXI wieku tapety przekształciły się w element oświetlenia, poprawiając nastrój i atmosferę poprzez światła i kryształy. Meystyle, londyńska firma, wynalazł tapetę z wbudowaną diodą LED. Rozwój druku cyfrowego pozwala projektantom przełamać formę i połączyć nową technologię i sztukę, aby wprowadzić tapety na nowy poziom popularności.

Historyczne przykłady tapet zachowały się w instytucjach kulturalnych, takich jak Deutsches Tapetenmuseum (Kassel) w Niemczech; Musée des Arts Décoratifs (Paryż) i Musée du Papier Peint (Rixheim) we Francji; Victoria & Albert w Wielkiej Brytanii; Smithsonian’s Art Cooper-Hewitt, Smithsonian’s Cooper-Hewitt [Muzeum Sztuki] w Anglii.S., i Winterthur w USA. Oryginalne projekty Williama Morrisa i innych angielskich firm tapetowych znajdują się w posiadaniu Walker Greenbank.